Uçak Teknisyenliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 


Uçak Teknisyeni Olmak İsteyenlere Öneriler?


Uçak Teknisyenliği genellikle esnek ve vardiyalı çalışma gerektiren, stresli, sorumluluğu yüksek ve hata payı olmayan bir meslektir. Çok iyi bir teknik bilgi, deneyim ve özveri gerektiren bu meslek aynı zamanda iyi derecede ingilizce bilgisi de gerektirmektedir.


 


Uçak Teknisyenliği Seçecek Öğrencileri Neler Bekliyor?


Öncelikle vardiyalı çalışma olmazsa olmazlar arasındadır, sorumluluk ve genellikle haftasonu çalışması bu mesleğin rutinleri arasındadır.


 


Uçak Teknisyenliğinin İyi taraflar, kötü tarafları nelerdir?


Sorunun bulunması ve çözülmesi sonrası uçağın sorunsuz uçması bu mesleğin en güzel yanlarındandır. Çok kişi tarafından bilinmeyen bir meslek olduğu için bir çok kişi detay öğrenmek ister, devamlı sorular sorarlar.


Kötü tarafı; sosyal olarak vardiyalı bir çalşma olmsı dolayısıyla hayatınızı buna gore şekillendirmek durumunda kalabilir siniz. Yaptığınız hiçbir işte hata yapmamanız gerekir.


 


Uçak Bakım Teknisyeni Nasıl Olunur?


Havacılık liseleri ve üniversitelerin ilgili bölümlerini tamamladıktan sonra alınan teknik temel eğitimin bitmesi ile tamamlanması gereken modül bazlı sınavları geçmeniz ve istnen tecrübe süresini tamamlamanız halinde uçak bakım teknisyeni lisansı almaya hak kazanırsınız. Bu lisans Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.


 


Uçak teknisyenliği kursu kimler veriyor? Nelere Dikkat Edilmeli?   


Lisanslandırma için havacılık eğitim kurumlarından alınan temel eğitim sonrası modül bazlı sınavlarda başarılı olunursa lisans almaya hak kazanılır. Dikkat edilemsi gereken nokta eğitm alınan kurumun yetkili eğitim merkezi olması ve SHGM tarafıdan akredite olmasıdır.